MANDALA = KRESBA V KRUHU

Mandala může být vzor, struktura, motiv, symbol nebo nějaké zobrazení. Vždy má ale podobu kruhu, v němž je všechno soustředěno kolem středu.

Proč kruh?

Kruh je něco zvláštního. Vyjadřuje dvojí: je to znak nekonečnosti, neboť nemá začátek ani konec, ale současně nekonečno i omezuje. To je důležité, protože tváří v tvář nekonečnému prostoru bychom  mohli lehce ztratit orientaci. Kruh ohraničuje naše představy, a to je vzhledem k neuchopitelnosti vesmíru - uklidňující.

Slovo "mandala" pochází ze sanskrtu a znamená "kruh - střed".

Kruh má velký symbolický význam - jeho dokonale geometricky pravidelný tvar představuje ideální jednotu s pevným středem, a zároveň i nekonečno a věčnost.

Mandala jako forma má prastarou existenci. Sám vesmír je mandalou, skládající se z mnoha dalších - mezi nimi je i Země.

Kruh je prvotní tvar života. Vše živé se skládá z buněk, které jsou také mandalami. Vzory mandal najdeme všude v přírodě a kolem nás - květina, letokruhy stromu, ptačí hnízdo, pavučina, šnečí ulita, dokonce i dráhy planet jsou "přirozené" mandaly. Z toho plyne, že mandala jako forma je starší než historie člověka, neboť je stejně stará jako vesmír sám, jehož hranice je nemožné zachytit, stejně tak jako počátek či konec kruhu.

V různých formách můžeme mandalu najít zřejmě ve všech kulturách po celém světě - v předbuddhistické, brahmanistické Indii v podobě půdorysu chrámů, je součástí indiánských, afrických i australských kultur. V Evropě nalezneme mandaly v řadě gotických katedrál v podobě gotických růžicových oken nebo půdorysu kruhového labyrintu v dlažbě. Mandala jako symbol souvztažnosti makrosvěta a mikrosvěta se v západní kultuře objevuje ve středověku také ve schématech alchymistů a zejména astrologů.

Znovuobjevení a práce s mandalami

Mandaly byly "znovuobjeveny" v nedávné době. Stále více slouží jako prostředek k uvolnění, soustředění a také poznání sebe. V neposlední řadě i rozvíjí naší fantazii a kreativitu.

Obraz mandaly Vám může pomůže znovuobjevit kontakt s působením léčivých energií obrazů a tím pomci při zdravotních problémech. V neposlední řadě ve vás může probudit i novou duchovně-duševní orientaci.

Výběr osobní mandaly

Nejlépe je řídit se vlastní intuicí a vybrat si tu, která se Vám prostě nejvíc líbí. Nebo si mandalu prostě nakreslete sami. Právě její energii pravděpodobně potřebujete nejvíce. Velkou roli při výběru hraje také barevné uspořádání mandaly. Hodně záleží na tom, jak na vás jednotlivé barvy působí a jak je vnímáte.

Mandala působí tam, kde ji umístíte, a to sama o sobě vyzařováním svých energií. Mandaly můžete pověsit na zeď. Její specifické vibrace prostoupí celým prostorem místnosti. Malé mandaly můžete nosit při sobě, pokládat na svoje energetická centra - „čakry“, dát si je pod polštář, k TV či PC, postavit na ni sklenici vody, atd.
 

S mandalou můžete i pracovat. Jedním z nejčastější způsobů je meditace. Zklidněte svou mysl a zahleďte se na mandalu. Snažte se na nic nemyslet, jen vnímejte pocity a asociace, které ve Vás mandala vyvolává. Atmosféru si můžete zpříjemnit tichou relaxační hudbou a zapálenou svíčkou či vonnou tyčinkou.

 Význam tvarů a symbolů:

Ptáci - Starobylý symbol lidské duše, živlu vzduchu a procesu přeměny. Zastupují duchovno jako protiklad k hmotnému. Mohou reprezentovat duchy, anděly a nadpřirozenou pomoc.

Motýl - Symbol přeměny díky svému pozoruhodnému životnímu cyklu. Tři stupně jeho života - všední housenka, latentní fáze kukly a nakonec zrození nádherného motýla - jsou porovnávány s životem, smrtí a znovuzrozením.

Kruh - Symbol jednoty, dokonalosti, věčnosti.

Kříž - Propojení svislé a vodorovné čáry vyjadřuje spojení protikladů - ducha a hmoty, světla a tmy, vědomí a nevědomí, života a smrti…

Kapky, déšť - Ve vztahu k dešti symbolizuje plodnost, kapky jako slzy či krev pak mohou vyjadřovat vnitřní očistu.

Oko - Reprezentuje vševidoucího a všudypřítomného Boha, spojováno i se schopností vidět na fyzické i duchovní úrovni (jasnozřivost).

Květiny - Jakožto symbol jara jsou vyjádřením pomíjející povahy života, symbolem krásy a věčné obnovy života.

Srdce - Symbol lásky, a to nejen mezi dvěma osobami, ale i jako zdroj osvícení a štěstí.

Blesk - Symbol pro aktivující sílu duchovní říše, znázorňuje intuici, náhlý vhled, dar osvícení.

Duha - Od dávných časů symbolizuje zvláštní spojení mezi člověkem a Bohem, počet barev v ní obsažených někdy nahrazuje mystické číslo sedm.

Spirála - Podtrhuje význam středu a směřování k němu, směřování k jednotě a k Bohu.

Čtverec - Vyjadřuje pevnost, stabilitu a vyváženost.

Strom - Symbol života, hojnosti, vlastní obnovy.

Trojúhelník - Symbol dynamiky, síly, ukazatel směru, vyjádření magického čísla tři, trojúhelník směřující dolů je symbolem ženství, trojúhelník směřující nahoru symbolem mužství.